West Forsyth's G'Mone Wilson runs for a touchdown in the Titans 31-21 victory over Reagan. (Photo Credit: Harry Nostrant)

Week 11 Scoreboard

Here is this week’s prep football scoreboard from across North Carolina broken down by classification.

4A Classification

Friday’s Games (11/1/19)
Ardrey Kell over Catawba Ridge by forfeit
Berry 25, South. Mecklenburg 19
Broughton 29, Sanderson 19
Butler 49, Garinger 7
Cape Fear 36, Pine Forest 19
Cardinal Gibbons 64, Southeast Raleigh 0
Cary 40, Hillside 12
East Forsyth 49, Davie County 35
Garner 34, Fuquay-Varina 18
Glenn 57, R.J. Reynolds 21
Green Hope 31, Riverside 26
Grimsley 33, Ragsdale 25
Heritage 42, Rolesville 28
Hickory Ridge 37, East Mecklenburg 0
Hoke County 49, Purnell Swett 0
Holly Springs 30, Apex 20
Independence 28, Rocky River 20
J.H. Rose 49, South Central 7
Jordan 50, Athens Drive 20
Knightdale 21, Corinth Holders 20
Lake Norman 42, Hopewell 0
Leesville Road 38, Enloe 21
Mallard Creek 52, Hough 13
Middle Creek 61, South Garner 18
Mooresville 28, West Charlotte 8
Myers Park 49, Porter Ridge 10
New Bern 59, Southern Wayne 0
North Brunswick 42, Laney 14
Northwest Guilford 12, High Point Central 10
Olympic 21, Providence 16
Overhills 62, Westover 48
Pinecrest 17, Jack Britt 15
Richmond County 45, Seventy-First 6
Scotland County 48, Lumberton 0
South Brunswick 36, Ashley 0
South View 23, Terry Sanford 17 (2OT)
St. Stephens 29, South Caldwell 28
Topsail 9, Hoggard 7
Vance 31, North. Mecklenburg 0
Wake Forest 41, Wakefield 24
West Forsyth 31, Reagan 21
West Mecklenburg 34, Harding 8

OPEN DATE
Apex Friendship
McDowell
Millbrook
Page
Panther Creek

3A Classification

Friday’s Games (11/1/19)
A.C. Reynolds 56, West Henderson 14
A.L. Brown 49, J.M. Robinson 0
Alexander Central 40, Hickory 19
Ashbrook 38, North Gaston 7
Asheboro 23, Southwestern Randolph 14
Asheville 41, North Buncombe 38
Cape Fear 36, Pine Forest 19
Charlotte Catholic 37, Cuthbertson 10
Clayton 56, Smithfield-Selma 0
Cleveland 47, West Johnston 0
Cox Mill 31, Central Cabarrus 6
D.H. Conley 31, Eastern Wayne 21
Dudley 49, Southwest Guilford 6
Eastern Alamance 42, Western Alamance 7
Erwin 44, North Henderson 7
Gray’s Creek 40, Douglas Byrd 0
Havelock 45, Swansboro 6
Hunt 14, Franklinton 13
Hunter Huss 34, Stuart Cramer 0
J.H. Rose 49, South Central 7
Jacksonville 41, White Oak 8
Kings Mountain 54, Forestview 3
Lee County 68, Western Harnett 6
Marvin Ridge 42, Sun Valley 12
Mount Pleasant 33, Montgomery Central 19
New Bern 59, Southern Wayne 0
New Hanover 28, West Brunswick 7
North Brunswick 42, Laney 14
Northeast Guilford 60, McMichael 0
Northern Durham 60, East Chapel Hill 0
Northern Guilford 36, Morehead 12
Northern Nash 22, Fike 15
Northside-Jacksonville 48, West Carteret 7
Northwest Cabarrus 42, Concord 13
Orange 43, Cedar Ridge 14
Overhills 62, Westover 48
Parkland 6, Mount Tabor 0
Parkwood 55, Piedmont 7
Person County 27, Rockingham County 9
South Brunswick 36, Ashley 0
South Iredell 54, North Iredell 6
South Johnston 44, East Wake 14
South View 23, Terry Sanford 17 (2OT)
Southeast Guilford 29, Walter Williams 20
Southern Alamance 29, Southern Guilford 19
Southern Durham 42, Chapel Hill 0
Southern Lee 19, Harnett Central 12
Southern Nash 35, Rocky Mount 14
St. Stephens 29, South Caldwell 28
Statesville 55, East Rowan 0
T.C. Roberson 31, Tuscola 0
Topsail 9, Hoggard 7
Union Pines 44, Triton 34
Vance County 42, Northwood 21
Watauga 48, Freedom 33
Weddington 45, Monroe 13
West Rowan 26, Carson 7
Western Guilford 49, Ben L. Smith 12

OPEN DATE
C.B. Aycock
Crest
E.E. Smith
Eastern Guilford
Enka

2A Classification

Friday’s Games (11/1/19)
Anson County 34, West Stanly 0
Ashe County 63, West Wilkes 30
Ayden-Grifton 21, Greene Central 0
Bandys 48, Lake Norman Charter 0
Bartlett Yancey 42, Carrboro 6
Beddingfield 60, Farmville Central 0
Brevard 20, Hendersonville 14
Burns 38, R-S Central 22
Central Davidson 42, South Rowan 0
Chase 41, South Point 28
Clinton 35, James Kenan 13
Croatan 56, Pender 18
Currituck County 42, Bertie 6
Draughn 48, West Caldwell 13
East Duplin 16, Wallace-Rose Hill 14
East Gaston 47, Comm. School of Davidson 14
East Lincoln 63, West Lincoln 35
Fairmont 30, East Columbus 0
Forbush 38, Carver 12
Fred T. Foard at East Burke, ppd. Monday
Goldsboro 15, Midway 0
Granville Central 46, Bunn 26
Hertford County 56, Pasquotank County 0
Hibriten 37, West Iredell 0
Kinston 19, North Lenoir 6
Ledford 35, East Davidson 7
Legion Collegiate 35, Forest Hills 12
Maiden 29, Newton-Conover 28 (2OT)
Mount Pleasant 33, Montgomery Central 19
Mountain Heritage 64, Madison 0
Nash Central 27, North Pitt 12
North Davidson 24, Salisbury 21
North Lincoln 49, Lincolnton 7
North Surry 62, Atkins 27
North Wilkes 56, Alleghany 40
Northeast Guilford 60, McMichael 0
Northeastern 40, First Flight 7
Northern Guilford 36, Morehead 12
Owen 54, Avery County 32
Patton 36, Bunker Hill 35
Pisgah 41, Franklin 7
Randleman 35, East Surry 28
Red Springs 55, West Columbus 0
Reidsville 34, Cummings 0
Richlands 34, Dixon 14
Shelby 63, East Rutherford 7
Smoky Mountain 42, East Henderson 0
South Columbus 35, West Bladen 22
South Granville 30, J.F. Webb 8
SouthWest Edgecombe 53, North Johnston 0
Southwest Onslow 62, Trask 14
Spring Creek 52, Bear Grass Charter 35
T.W. Andrews 30, Trinity 7
Thomasville 17, Oak Grove 9
Walkertown 20, Surry Central 14
Warren County 41, Roanoke Rapids 34
West Craven 20, Washington 14
West Davidson 55, Lexington 8
West Stokes 8, North Forsyth 6
Wheatmore 49, Jordan-Matthews 14
Whiteville 28, St. Pauls 6
Wilkes Central 21, Starmount 13

Monday’s Games (11/4/19)
Fred T. Foard at East Burke

OPEN DATE
East Bladen
Graham
Providence Grove
South Lenoir

1A Classification

Thursday’s Games (10/31/19)
Perquimans 50, Camden County 12

Friday’s Games (11/1/19)
Albemarle 35, South Stanly 18
Bessemer City 68, Christ the King 12
Cherryville 34 Pine Lake Prep 24
Croatan 56, Pender 18
East Carteret 35, Lejeune 0
East Gaston 47, Comm. School of Davidson 14
East Surry 63, South Stokes 14
Elkin 21, East Wilkes 14
Fairmont 30, East Columbus 0
Gates County 34, Washington County 21
Granville Central 46, Bunn 26
Hayesville 35, Rosman 10
Hobbton 45, Union 28
Holmes 56, Manteo 0
KIPP Pride 32, Weldon 16
Mitchell 33, Polk County 0
Mount Airy 70, Bishop McGuinness 0
Mountain Island Charter 34, Thomas Jefferson 7
Murphy 50, Cherokee 6
North Edgecombe 44, Rocky Mount Prep 6
North Stanly 43, North Moore 0
North Wilkes 56, Alleghany 40
Northwest Halifax 31, Southeast Halifax 28
Owen 54, Avery County 32
Pamlico County 39, South Creek 22
Princeton 42, Lakewood 0
Red Springs 55, West Columbus 0
Robbinsville 28, Andrews 7
Rosewood 28, North Duplin 21
South Davidson 32, Chatham Central 20
Southside 22, Riverside 20
Spring Creek 52, Bear Grass Charter 35
Swain County 60, Gladiator Sports 0
Tarboro 48, Northside 0
Union Academy 16, Highland Tech 12
Warren County 41, Roanoke Rapids 34
Wilkes Central 21, Starmount 13
Winston-Salem Prep 40, North Stokes 26

OPEN DATE
Columbia
Louisburg
North Rowan
Northampton

Private Schools

Friday’s Games (11/1/19)
Division I Playoffs
Christ School 27, Charlotte Country Day 20
Charlotte Christian 14, Charlotte Latin 7

Division II Playoffs
Ravenscroft 27, Rabun Gap-Nacoochee 7
High Point Christian 40, Wake Christian 14

Division III Playoffs
Trinity Christian 55, Asheville School 0
Southlake Christian 42, Harrells Christian 34

8-Man Div. I Playoffs
Arednell Parrott 73, Faith Christian 60
Grace Christian 38, St. David’s 34

8-Man Div. II Championship
Halifax Academy 38, Bethel Christian 8

About Chris Hughes

Chris Hughes is the editor and founder of CarolinaPreps.com. A life-long student of the game, he brings a unique perspective of the game from multiple angles, including that of a former coach. His work has been featured both locally and nationally, including FNF Magazine, Scout.com, and ESPN U, and SiriusXM.

Check Also

2019 AP All-State Football Team

The 2019 Associated Press all-state prep football team for North Carolina, as selected by a …

ENC Football Coaches Association Winter Clinic

The 2020 Eastern North Carolina Football Coaches Association Winter Clinic  sponsored by Johnson-Lambe Sporting Goods …