Week 7 Schedule

We’ve been dealing with an autumn heat wave this week, but temperatures should be cooling off a slight bit in time for this Friday’s Week 7 games.  The majority of schools across the state have begun conference games so expect the intensity to ramp up from here on out.

4A Classification

Friday’s Games (10/4/19)
Apex (0-6) at Apex Middle Creek (4-2)
Apex Friendship (4-2) at South Garner (0-6)
Cary (2-4) at Durham Riverside (4-1)
Cary Panther Creek (3-3) at Morrisville Green Hope (4-1)
Charlotte Berry (1-3) at Charlotte Providence (1-5)
Charlotte Garinger (0-5) at Harrisburg Hickory Ridge (4-1)
Charlotte Harding (3-3) at Charlotte Ardrey Kell (4-1)
Charlotte Independence (2-3) at East Mecklenburg (1-4)
Charlotte Myers Park (5-0) at Mint Hill Rocky River (0-4)
Cornelius Hough (2-3) at Mooresville (3-2)
Durham Hillside (2-3) at Durham Jordan (4-2)
East Forsyth (5-0) at Greensboro Grimsley (6-0)
Eastern Wayne (0-5) at South Central Pitt (3-3)
Fayetteville Britt (4-1) at Lumberton (2-3)
Fayetteville Pine Forest (3-3) at Fayetteville Westover (1-4)
Fayetteville Seventy-First (3-2) at Hoke County (4-1)
Fayetteville Terry Sanford (3-2) at Overhills (4-2)
High Point Central (0-6) at Winston-Salem Reynolds (2-3)
Holly Springs (5-0) at Garner (1-4)
Huntersville Hopewell (2-3) at Charlotte Vance (3-1)
Indian Trail Porter Ridge (4-1) at Matthews Butler (3-2)
Jamestown Ragsdale (2-4) at Kernersville Glenn (3-2)
Lake Norman (4-1) at Charlotte Mallard Creek (4-0-1)
McDowell (1-4) at St. Stephens (2-3)
New Bern (5-0) at Greenville Conley (2-3)
North Mecklenburg (1-4) at West Charlotte (3-2)
Pfafftown Reagan (5-0) at Northwest Guilford (2-3)
Raleigh Broughton (2-3) at Southeast Raleigh (1-5)
Raleigh Cardinal Gibbons (3-2) at Wake Forest Heritage (3-2)
Raleigh Millbrook (3-3) at Raleigh Enloe (3-3)
Raleigh Sanderson (3-3) at Raleigh Leesville Rd. (5-0)
Scotland County (5-0) at Pembroke Swett (0-5)
South Mecklenburg (0-6) at Charlotte Olympic (4-2)
Southern Pines Pinecrest (5-0) at Richmond County (5-0)
SouthWest Edgecombe (4-1) at Corinth Holders (4-1)
West Brunswick (4-0) at Wilmington Laney (1-3)
West Forsyth (5-0) at Greensboro Page (1-5)
Wilmington Hoggard (2-2) at Wilmington Ashley (0-5)
 
OPEN DATE
Davie County
Fuquay-Varina
Hope Mills South View
Knightdale
Raleigh Athens Drive
Raleigh Wakefield
Rolesville
South Caldwell
Wake Forest
West Mecklenburg

3A Classification

Friday’s Games (10/4/19)
Asheville (2-4) at North Henderson (0-5)
Asheville Reynolds (4-2) at Waynesville Tuscola (2-3)
Belmont Stuart Cramer (2-4) at Boiling Springs Crest (4-2)
Burlington Cummings (0-6) at Cameron Union Pines (3-2)
Charlotte Catholic (2-2) at Weddington (5-0)
China Grove Carson (2-4) at Kannapolis Brown (3-1)
Clinton (3-1) at Jacksonville Northside (2-3)
Eastern Alamance (5-0) at Person County (1-4)
Eastern Guilford (3-3) at Southwestern Randolph (2-4)
Eastern Wayne (0-5) at South Central Pitt (3-3)
Fayetteville Cape Fear (2-2) at Hope Mills Gray’s Creek (4-2)
Fayetteville Pine Forest (3-3) at Fayetteville Westover (1-4)
Fayetteville Smith (1-5) at Fayetteville Byrd (1-4)
Fayetteville Terry Sanford (3-2) at Overhills (4-2)
Gastonia Forestview (2-3) at Gastonia Ashbrook (0-4)
Harnett Central (4-1) at Midway (5-0)
Havelock (3-1) at Elizabeth City Northeastern (4-1)
Hillsborough Orange (2-3) at Southern Durham (4-1)
Mayodan McMichael (0-5) at Rockingham County (1-4)
McDowell (1-4) at St. Stephens (2-3)
Monroe (3-2) at Waxhaw Marvin Ridge (2-3)
Monroe Sun Valley (1-4) at Monroe Parkwood (4-1)
Morganton Freedom (4-2) at Hickory (1-5)
Mount Pleasant (2-4) at East Rowan (2-3)
New Bern (5-0) at Greenville Conley (2-3)
North Brunswick (3-2) at South Brunswick (3-2)
North Buncombe (4-2) at Enka (1-5)
North Gaston (1-4) at Kings Mountain (6-0)
Northern Durham (3-2) at Hillsborough Cedar Ridge (0-5)
Northern Guilford (4-1) at Northeast Guilford (3-2)
Northwest Cabarrus (5-0) at Cox Mill (3-2)
Pittsboro Northwood (2-3) at Chapel Hill (1-4)
Southern Alamance (4-2) at Asheboro (1-4)
Southern Guilford (3-2) at Burlington Williams (3-3)
Southern Wayne (1-5) at Pikeville Aycock (5-1)
Southwest Guilford (3-2) at High Point Andrews (4-1)
Southwest Onslow (3-2) at Jacksonville White Oak (0-5)
Topsail (4-1) at Wilmington New Hanover (4-1)
Vance County (5-0) at East Chapel Hill (0-5)
Watauga (5-1) at Alexander Central (4-1)
Waxhaw Cuthbertson (3-2) at Monroe Piedmont (1-3)
West Brunswick (4-0) at Wilmington Laney (1-3)
West Carteret (2-3) at Newport Croatan (3-2)
West Henderson (5-0) at Asheville Erwin (2-4)
West Rowan (2-3) at Concord (0-5)
Western Alamance (4-1) at Eden Morehead (2-3)
Western Guilford (3-2) at Graham (0-6)

OPEN DATE
Asheville Roberson
Central Cabarrus
Clayton
Cleveland
Concord Robinson
East Wake
Erwin Triton
Franklinton
Gastonia Hunter Huss
Greensboro Dudley
Greensboro Smith
Greenville Rose
Jacksonville
Lee County
Montgomery Central
North Iredell
Northern Nash
Rocky Mount
Smithfield-Selma
South Iredell
South Johnston
Southeast Guilford
Southern Lee
Southern Nash
Statesville
Swansboro
West Johnston
Western Harnett
Wilson Fike
Wilson Hunt
Winston-Salem Mt. Tabor
Winston-Salem Parkland

2A Classification

Wednesday’s Game (10/2/19)
Greene Central (2-3) at North Pitt (1-4)

Friday’s Games (10/4/19)
Ashe County (2-3) at Elkin (4-1)
Burlington Cummings (0-6) at Cameron Union Pines (3-2)
Central Davidson (3-2) at Salisbury (5-0)
Claremont Bunker Hill (1-4) at Newton Foard (1-5)
Clinton (3-1) at Jacksonville Northside (2-3)
East Bend Forbush (4-1) at Surry Central (0-5)
East Cartret (1-4) at Richlands (2-3)
East Gaston (0-5) at Belmont South Point (2-4)
Eastern Randolph (5-1) at Siler City Jordan-Matthews (1-5)
Forest City Chase (5-0) at Lawndale Burns (4-1)
Granville Central (3-2) at Oxford Webb (1-4)
Harnett Central (4-1) at Midway (5-0)
Havelock (3-1) at Elizabeth City Northeastern (4-1)
Kinston (3-3) at South Lenoir (2-3)
Lejeune (1-4) at Dixon (2-3)
Lenoir Hibriten (4-1) at West Caldwell (0-5)
Lexington (1-4) at Ledford (3-2)
Lincolnton (2-3) at East Lincoln (5-0)
Maiden (4-1) at West Lincoln (4-1)
Manteo (4-1) at First Flight (1-3)
Mayodan McMichael (0-5) at Rockingham County (1-4)
Morganton Patton (1-4) at Valdese Draughn (4-2)
Mount Airy (4-1) at Reidsville (5-1)
Mount Pleasant (2-4) at East Rowan (2-3)
Newton-Conover (3-2) at Catawba Bandys (3-2)
North Forsyth (1-4) at North Surry (2-3)
North Lenoir (6-0) at Washington (4-1)
North Lincoln (4-1) at Lake Norman Charter (1-4)
Pender County (0-5) at Rocky Point Trask (0-5)
Polk County (5-0) at East Rutherford (0-5)
R-S Central (4-2) at Shelby (4-1)
Randleman (5-0) at Providence Grove (4-2)
Red Springs (4-1) at East Columbus (1-5)
Roanoke Rapids (2-3) at Louisburg (3-3)
South Rowan (1-4) at Midway Oak Grove (5-0)
SouthWest Edgecombe (4-1) at Corinth Holders (4-1)
Southwest Guilford (3-2) at High Point Andrews (4-1)
Southwest Onslow (3-2) at Jacksonville White Oak (0-5)
Spring Creek (1-5) at North Duplin (3-2)
St. Pauls (3-1) at South Columbus (2-3)
Thomasville (2-3) at East Davidson (0-5)
Trinity (0-5) at Trinity Wheatmore (2-4)
Warren County (1-4) at South Granville (2-3)
Washington County (3-1) at Pasquotank County (2-3)
West Carteret (2-3) at Newport Croatan (3-2)
West Columbus (0-5) at East Bladen (1-4)
West Craven (3-2) at Ayden-Grifton (4-0)
West Davidson (2-3) at North Davidson (2-3)
West Iredell (2-3) at East Burke (2-3)
West Wilkes (1-4) at East Wilkes (1-4)
Western Alamance (4-1) at Eden Morehead (2-3)
Western Guilford (3-2) at Graham (0-6)
Whiteville (3-1) at Fairmont (4-1)
Wilkes Central (3-2) at North Wilkes (4-1)
Williamsburg Burton (0-4) at Currituck County (3-2)
Winston-Salem Atkins (1-4) at West Stokes (2-3)
Winston-Salem Carver (2-3) at Walkertown (4-1)
Winston-Salem Prep (5-0) at Bartlett Yancey (6-0)

OPEN DATE
Anson County
Bertie
Black Mountain Owen
Brevard
Bunn
Burnsville Mountain Heritage
Canton Pisgah
Carrboro
East Duplin
East Henderson
Farmville Central
Franklin
Goldsboro
Hendersonville
Hertford County
Madison County
Marshville Forest Hills
Nash Central
North Johnston
Sylva Smoky Mountain
Wallace-Rose Hill
Warsaw Kenan
West Bladen
West Stanly
Wilson Beddingfield

1A Classification

Friday’s Games (10/4/19)
Albemarle (1-4) at North Moore (1-3)
Andrews (2-3) at Swain County (5-0)
Ashe County (2-3) at Elkin (4-1)
Bear Grass Charter (1-4) at Camden County (0-5)
Bessemer City (2-3) at Gastonia Highland Tech (0-4)
Boonville Starmount (3-2) at Alleghany (1-4)
Chatham Central (0-6) at North Stanly (1-4)
Cherryville (2-4) at Community School of Davidson (3-2)
Chocowinity Southside (1-4) at Perquimans (3-2)
East Carteret (1-4) at Richlands (2-3)
Granville Central (3-2) at Oxford Webb (1-4)
Hayesville (4-1) at Robbinsville (6-0)
Lejeune (1-4) at Dixon (2-3)
Manteo (4-1) at First Flight (1-3)
Mount Airy (4-1) at Reidsville (5-1)
Northampton County (4-2) at North Edgecombe (3-3)
Pamlico County (1-4) at Pinetown Northside (4-2)
Pender County (0-5) at Rocky Point Trask (0-5)
Pine Lake Prep (3-2) at Thomas Jefferson (5-0)
Polk County (5-0) at East Rutherford (0-5)
Red Springs (4-1) at East Columbus (1-5)
Riverside Martin (2-4) at Jones County (0-6)
Roanoke Rapids (2-3) at Louisburg (3-3)
Rocky Mount Prep (1-3) at Northwest Halifax (0-3)
Rosman (1-5) at Cherokee (1-5)
South Creek (3-3) at Tarboro (5-0)
South Stanly (3-2) at North Rowan (3-3)
South Stokes (3-2) at South Davidson (0-5)
Southeast Halifax (0-4) at KIPP Pride (1-4)
Spring Creek (1-5) at North Duplin (3-2)
Statesville Christian (1-5) at Christ the King (0-6)
Union Academy (3-1) at Mountain Island Charter (3-2)
Warren County (0-6) at South Granville (2-3)
Washington County (3-1) at Pasquotank County (2-3)
West Columbus (0-5) at East Bladen (1-4)
West Wilkes (1-4) at East Wilkes (1-4)
Winston-Salem Prep (5-0) at Bartlett Yancey (6-0)

OPEN DATE
Avery County
Columbia
East Surry
Edenton Holmes
Gates County
Goldsboro Rosewood
Kernersville Bishop McGuinness
Mitchell County
Murphy
Newton Grove Hobbton
North Stokes
Princeton
Salemburg Lakewood
Union
Weldon

Private Schools

Friday’s Games (10/4/19)
Arden Christ School (3-1) at Charlotte Providence Day (5-0)
Arendell Parrott (3-2) at Grace Christian (4-1)
Bethel Christian (3-2) at Community Christian (0-6)
Catawba Ridge (2-3) at Charlotte Country Day (5-1)
Charlotte Latin (5-0) at High Point Christian (5-1)
Halifax Academy (5-1) at Wayne Eagles (4-1-1)
Harrells Christian (4-2) at Carolina Bearcats (2-4)
Hickory Grove (0-4) at Asheville School (1-5)
John Paul II Catholic (1-3) at Faith Christian (2-3)
Metrolina Christian (3-3) at Matthews Covenant Day (2-4)
Pungo Christian (0-6) at Hobgood/Northeast (4-1-1)
Raleigh Ravenscroft (4-2) at Wake Christian (4-3)
Rocky Mount Academy (0-6) at Cary Christian (4-2)
Southlake Christian (4-2) at Cabarrus Warriors (1-5)
Statesville Christian (1-5) at Christ the King (0-6)
Trinity Christian (4-0) at Charlotte Christian (2-2)
Victory/Northside Christian (2-1) at Rabun Gap-Nacoochee (4-2)
Word of God (0-2) at North Raleigh Christian (1-4)

About Chris Hughes

Chris Hughes is the editor and founder of CarolinaPreps.com. A life-long student of the game, he brings a unique perspective of the game from multiple angles, including that of a former coach. His work has been featured both locally and nationally, including FNF Magazine, Scout.com, and ESPN U, and SiriusXM.

Check Also

How the ranked team fared during the final week of the regular season

Check below to see how the teams that were ranked in the CarolinaPreps.com Top-20 fared …

Week 12 Scoreboard

Here is this week’s prep football scoreboard from across North Carolina broken down by classification. …

Leave a Reply

Your email address will not be published.