Extended Rankings following Week 12

Where does your team stack up with the rest of North Carolina following Week 12?

4A Classification

No. School Record Previous Result Streak Scoring Streak Double Figures
1 Mallard Creek (9-0) 1 Def. #6 Hough 26-10 W9 9 9
2 Wake Forest (9-0) 2 Def. #14 Heritage 38-2 W40 110 27
3 East Forsyth (10-0) 4 Def. R.J. Reynolds 52-21 W10 122 10
4 Richmond County (9-1) 5 Def. Scotland 23-8 W8 25 25
5 Vance (9-1) 3 Def. North Meck 21-14 W5 70 5
6 Hough (9-1) 6 Lost to #1 Mallard Creek 26-10 L1 37 15
7 Butler (8-2) 7 Forfiet win over East Meck W7 197 19
8 Myers Park (9-1) 8 Forfiet win over Independence W3 29 15
9 Hoggard (8-1) 11 Def. New Hanover 38-0 W6 111 32
10 Cardinal Gibbons (9-1) 10 Def. #20 Enloe 45-0 W6 51 10
11 South Central Pitt (10-0) 9 Def. D.H. Conley 28-27 W10 29 29
12 South View (9-1) 13 Def. Gray’s Creek 43-29 W2 23 23
13 Mooresville (8-2) 15 Def. West Charlotte 34-13 W3 11 4
14 Leesville Road (8-2) 17 OPEN W4 30 17
15 Heritage (8-2) 14 Lost to #2 Wake Forest 38-2 L1 44 0
16 West Forsyth (7-3) 22 Def. Glenn 30-13 W3 76 29
17 Reagan (7-3) 27 Def. Davie County 41-21 W2 26 11
18 Page (5-5)* 18 OPEN W3 23 5
19 West Mecklenburg (8-1) 12 Def. Berry 31-20 W8 40 25
20 Pinecrest (8-2) 19 Def. Hoke County 49-17 W5 5 5
21 Seventy First (7-3) 16 Lost to Jack Britt 23-21 L2 43 42
22 Pine Forest (8-2) 24 Def. Overhills 21-0 W2 7 2
23 North Mecklenburg (5-5) 25 Lost to #3 Vance 21-14 L3 46 25
24 Porter Ridge (7-4) 21 Forfiet win over Hickory Ridge W1 44 36
25 Scotland County (4-5) 30 Lost to #5 Richmond 23-8 L1 131 0
26 Middle Creek (7-4) 33 Def. Garnner 41-28 W1 153 8
27 Jack Britt (5-5) 42 Def. 71st 23-21 L1 19 3
28 Glenn (5-5) 26 Lost to West Forsyth 30-13 L2 37 1
29 Grimsley (6-5) 28 Def. NW Guilford 14-7 W1 7 1
30 Enloe (8-2) 20 Lost to #10 Cardinal Gibbons 45-0 L2 0 0
31 Garner (6-4) 23 Lost to Middle Creek 41-28 L1 123 8
32 Ragsdale (7-3) 29 OPEN W2 54 8
33 Riverside (6-3) 48 Def. Orange 22-6 W3 7 7
34 Holly Springs (6-4) 32 Def. Fuquay-Varina 16-7 W4 19 9
35 Fuquay-Varina (6-4) 36 Lost to Holly Springs 16-7 L1 32 0
36 Ardrey Kell (4-6) 38 OPEN W3 3 3
37 Rolesville (6-5) 41 Def. Corinth Holders 35-18 W1 1 1
38 Jordan (5-5) 44 Def. Cary 28-26 W4 32 22
39 Broughton (6-4) 46 Def. Millbrook 20-13 W2 23 6
40 R.J. Reynolds (4-6) 43 Lost to #4 East Forsyth 52-21 L3 33 9
41 Davie County (3-7)* 45 Lost to Reagan 41-21 L5 96 12
42 Providence (5-5) 49 Def. South Meck 45-27 W4 35 31
43 Panther Creek (5-5) 52 Def. Green Hope 38-34 W1 12 10
44 Green Hope (5-5) 47 Lost to Panther Creek 38-34 L2 23 6
45 Laney (4-6) 61 Def. Ashley 34-14 W1 5 5
46 Rocky River (4-6) 31 Forfiet loss to Garinger L1 3 3
47 West Charlotte (5-5) 34 Lost to #15 Mooresville 34-13 L4 3 1
48 Hickory Ridge (5-5) 35 Forfiet loss to Porter Ridge L1 91 7
49 Cary (4-6) 50 Lost to Jordan 28-26 L2 26 1
50 Lumberton (2-8) 54 Def. Swett 34-21 W1 1 1
51 Wakefield (4-6) 55 Def. Knightdale 23-13 W1 1 1
52 Lake Norman (3-7) 56 Def. Hopewell 26-22 W1 1 1
53 Independence (5-5) 37 Forfeit loss to Myers Park L2 9 2
54 Knightdale (5-5) 39 Lost to Wakefield 23-13 L1 14 14
55 Northwest Guilford (4-7) 40 Lost to Grimsley 14-7 L3 6 0
56 McDowell (4-7) 59 Lost to Freedom 40-13 L1 3 3
57 Overhills (4-6) 51 Lost to Pine Forest 21-0 L3 0 0
58 Purnell Swett (3-6) 53 Lost to Lumberton 34-21 L1 25 4
59 South Caldwell (3-8) 60 Lost to Alexander Central 56-22 L1 18 10
60 Millbrook (2-8) 57 Lost to Broughton 20-13 L1 9 2
61 Apex Friendship (2-8) 65 Def. Apex 49-20 W1 2 2
62 High Point Central (3-8) 58 Season Complete L5 1 1
63 Sanderson (3-7) 68 Def. SE Raleigh 51-16 W1 32 2
64 Garinger (3-8) 62 Forfeit win over Rocky River W1 11 0
65 Harding (2-8) 63 Lost to Olympic 21-12 L1 4 4
66 Corinth Holders (3-7) 64 Lost to Rolesville 35-18 L4 3 2
67 South Mecklenburg (2-8) 71 Lost to Providence 45-27 L4 3 1
68 Olympic (3-8) 72 Def. Harding 21-12 W1 10 1
69 Athens Drive (1-9) 66 Lost to Riverside 34-7 L5 27 0
70 Hoke County (0-10) 67 Lost to #19 Pinecrest 49-17 L23 3 3
71 Ashley (2-7) 69 Lost to Laney 34-14 L6 5 1
72 New Bern (2-8) 70 Lost to J.H. Rose 49-14 L5 2 2
73 Hopewell (0-10) 73 Lost to Lake Norman 26-22 L31 2 1
74 Southeast Raleigh (0-10) 74 Lost to Sanderson 51-16 L13 1 1
75 East Mecklenburg (1-9) 75 Forfiet loss to Butler L7 39 0
76 Berry (0-10) 76 Lost to West Meck 31-20 L20 4 1
77 Apex (0-10) 77 Lost to Apex Friendship 49-20 L14 2 1

3A Classification

No. School Record Previous Result Streak Scoring Streak Double Figures
1 Havelock (10-0) 1 Def. #5 Jacksonville 45-27 W10 147 53
2 Hunter Huss (11-0) 2 Def. Ashbrook 46-0 W11 43 41
3 Charlotte Catholic (10-1) 3 Def. Marvin Ridge 39-24 W10 10 10
4 Southern Nash (8-0) 4 Def. Franklinton 61-26 W8 17 17
5 Northwest Cabarrus (11-0) 8 Def. Cox Mill 33-30 in OT W11 16 16
6 Watauga (11-0) 6 Def. West Caldwell 62-0 W11 73 54
7 Jacksonville (6-1) 5 Lost to #1 Havelock 45-27 L1 44 7
8 Weddington (10-1) 7 Def. Cuthbertson 44-21 W5 5 5
9 Southeast Guilford (10-1) 9 Def. SW Randolph 55-7 W8 97 15
10 Cleveland (9-1) 10 Def. South Johnston 28-13 W7 105 89
11 A.C. Reynolds (10-1) 11 Def. T.C. Roberson 55-29 W10 80 25
12 Northern Durham (10-0) 12 Def. Northwood 23-0 W10 52 21
13 Rocky Mount (8-1) 13 Def. Northern Nash 53-21 W1 88 11
14 Clyde  A. Erwin (9-1) 18 Def. Tuscola 43-0 W7 117 17
15 Mount Tabor (7-4) 28 Def. Dudley 28-13 W6 10 10
16 Parkland (10-1) 15 OPEN L1 24 0
17 Lee County (10-0) 16 Def. Southern Lee 26-2 W10 100 10
18 Eastern Guilford (9-2) 17 Def. Southern Guilford 58-6 W3 66 44
19 Sun Valley (8-2) 19 Def. Piedmont 45-25 W3 52 3
20 Southern Alamance (9-2) 21 Def. Williams 20-0 W2 15 3
21 Western Alamance (9-1) 22 Def. Northern Guilford 35-28 W9 115 9
22 Freedom (9-2) 23 Def. McDowell 40-13 W1 13 13
23 Kings Mountain (9-2) 24 Def. #14 Crest 22-17 W3 34 31
24 Clayton (8-2) 25 Def. West Johnston 49-0 W2 27 23
25 Crest (8-3) 14 Lost to Kings Mountain 22-17 L1 3 3
26 Cox Mill (8-3) 27 Lost to NW Cabarrus 33-30 OT L1 20 14
27 Gray’s Creek (7-3) 29 Lost to South View 43-29 L1 24 15
28 Cape Fear (7-3) 30 OPEN W2 8 8
29 D.H.  Conley (7-3) 20 Lost to South Cenral 28-27 L1 113 51
30 Dudley (8-3)* 26 Lost to Mt. Tabor 28-13 L1 94 2
31 J.H. Rose (7-3) 31 Def. New Bern 49-10 W2 17 17
32 New Hanover (7-3) 32 Def. West Brunswick 35-7 W1 1 1
33 Franklinton (7-3) 33 Lost to #4 Southern Nash 61-26 L1 51 5
34 Alexander Central (8-2) 34 Def. South Caldwell 56-22 W3 4 3
35 Hillside (6-3) 35 OPEN W1 56 5
36 Topsail (9-1) 36 Def. North Brunswick 43-27 W3 15 12
37 Terry Sanford (7-3) 38 Def. E.E. Smith 47-0 W1 98 6
38 Eastern Alamance (7-3) 39 Def. McMichael 63-6 W1 28 23
39 Asheville (7-4) 41 Def. West Henderson 24-13 W2 14 11
40 Southwest Guilford (7-3) 42 Def. North Forsyth 48-0 W2 35 3
41 Northern Guilford (7-3)* 43 Lost to Western Alamance 35-28 L1 8 7
42 Central Cabarrus (8-3) 37 Lost to J.M. Robinson 31-21 L2 82 19
43 Stuart Cramer (7-4) 45 Def. Forestview 45-7 W1 25 1
44 South Johnston (7-3) 40 Lost to #10 Cleveland 28-13 L1 18 8
45 Monroe (6-5) 46 Def. Parkwood 41-10 W1 13 13
46 Marvin Ridge (6-4) 47 Lost to #3 Catholic 39-24 L2 56 1
47 A.L. Brown (6-5) 48 Def. Concord 54-35 W2 9 9
48 Statesville (7-3) 50 Def. West Rowan 34-28 W3 4 4
49 East Rowan (6-4) 53 Def. North Iredell 35-0 W3 35 4
50 Southern Lee (6-3) 52 Lost to #16 Lee Co. 26-2 L1 5 0
51 Southern Durham (4-6) 54 Def. E. Chapel Hill 42-7 W2 8 4
52 J.M. Robinson (5-5) 66 Def. Central Cabarrus 31-21 W1 2 2
53 Tuscola (7-4) 44 Lost to #18 Erwin 43-0 L4 0 0
54 Northeast Guilford (6-4) 49 Def. Person 23-12 W2 13 13
55 South Iredell (4-5) 57 Def. Carson 35-14 W1 51 1
56 West Rowan (6-5) 58 Lost to Statesville 34-28 L1 35 5
57 St. Stephens (4-7) 81 Def. Hickory 28-21 W1 6 3
58 Ashbrook (5-6) 55 Lost to #2 Huss 46-0 L1 0 0
59 Walter M. Williams (6-5) 56 Lost to Southern Alamance 20-0 L2 0 0
60 North Buncombe (6-5) 59 OPEN L3 13 5
61 West Carteret (6-4) 68 Def. Swansboro 41-3 W3 17 3
62 Burns (4-7) 62 Def. North Gaston 28-7 W1 5 5
63 Northside Jacksonville (3-6) 79 Def. White Oak 41-8 W1 4 4
64 Hickory (5-5) 51 Lost to St. Stephens 28-21 L1 52 7
65 C.B. Aycock (4-6) 80 Def. New Bern 50-14 W1 15 1
66 Cuthbertson (3-8) 61 Lost to #7 Weddington 44-21 L3 3 1
67 West Henderson (4-7) 63 Lost to Asheville 24-13 L3 22 7
68 Morehead (5-5) 74 Def. Rockingham Co. 21-14 W1 2 1
69 Douglas Byrd (3-7) 73 Def. Westover 51-20 W1 1 1
70 T.C. Roberson (3-8) 76 Lost to A.C. Reynolds 55-29 L2 8 1
71 Westover (3-7) 60 Lost to Byrd 51-20 L2 21 13
72 Eastern Wayne (4-5) 77 Def. Southern Wayne 28-14 W1 24 20
73 Concord (1-10) 82 Lost to A.L. Brown 54-35 L5 3 2
74 Ben L. Smith (3-7) 65 Def. Western Guilforrd 31-28 W2 5 2
75 West Brunswick (4-6) 69 Lost to New Hanover 35-7 L1 5 0
76 Northern Nash (3-6) 70 Lost to #13 Rocky Mount 53-21 L5 12 4
77 Forestview (3-8) 71 Lost to Cramer 45-7 L4 20 0
78 Orange (3-7) 72 Lost to Riverside 22-6 L3 1 0
79 Piedmont (3-8) 85 Lost to #19 Sun Valley 45-25 L1 3 3
80 Northwood (4-6) 78 Lost to #12 Northern Durham 23-0 L4 0 0
81 Person County (3-7) 83 Lost to NE Guilford 23-12 L2 20 3
82 Rockingham County (3-7) 84 Lost to Morehead 21-14 L1 2 2
83 North Brunswick (2-7) 87 Lost to Topsail 43-27 L4 10 1
84 R.L. Fike (4-6) 64 Def. Hunt 28-0 W2 35 5
85 J.B. Hunt (4-7) 67 Lost to Fike 28-0 L5 0 0
86 Union Pines (4-5) 89 Def. Western Harnett 21-10 W2 12 2
87 Carson (3-8) 75 Lost to South Iredell 35-14 L4 7 2
88 Triton (2-6) 88 Def. Harnett Central 23-13 W1 26 1
89 East Wake (4-6) 100 Def. Smithfield-Selma 34-10 W1 9 3
90 North Gaston (2-9) 86 Lost to Burns 28-7 L8 2 0
91 South Brunswick (3-6) 91 Lost to West Brunswick 20-7 L5 1 0
92 North  Iredell (3-7) 92 Lost to East Rowan 35-0 L5 0 0
93 Swansboro (2-7) 93 Lost to West Carteret 41-3 L4 1 0
94 White Oak (2-6) 94 Lost to Northside 41-8 L6 1 0
95 Southern Guilford (2-9) 95 Lost to #17 Eastern Guilford 58-6 L3 5 0
96 Asheboro (1-10) 96 Season Complete W1 3 3
97 SW Randolph (2-9) 97 Lost to #9 SE Guilford 55-7 L6 5 0
98 Western Harnett (2-8) 99 Lost to Union Pines 21-10 L2 9 3
99 Western Guilford (1-10) 98 Lost to Ben L. Smith 31-28 L5 4 1
100 Parkwood (1-10) 101 Lost to Monroe 41-10 L7 3 3
101 E.E. Smith (0-10) 90 Lost to Terry Sanford 47-0 L11 0 0
102 Harnett Central (1-8) 102 Lost to Triton 23-13 L4 5 1
103 Southern Wayne (1-9) 104 Lost to Eastern Wayne 28-14 L6 3 1
104 North Forsyth (0-11) 103 Lost to SW Guilford 48-0 L16 0 0
105 Enka (1-10) 109 Def. North Henderson 14-0 W1 3 1
106 McMichael (1-9) 105 Lost to Eastern Alamance 63-6 L9 1 0
107 Smithfield-Selma (1-10) 106 Lost to East Wake 34-10 L4 3 1
108 West Johnston (1-9) 107 Lost to Clayton 49-0 L9 0 0
109 North Henderson (0-11) 108 Lost to Enka 14-0 L19 0 0
110 East Chapel Hill (1-8) 110 Lost to Southern Durham 42-7 L2 5 0
111 West Caldwell (0-11) 111 Lost to #6 Watauga 62-0 L14 0 0

2A Classification

No. School Record Previous Result Streak Scoring Streak Double Figures
1 Hibriten (11-0) 1 Def. Patton 44-0 W27 27 27
2 Reidsville (10-0) 2 Def. Graham 64-0 W10 302 42
3 Northeastern (10-0) 3 Def. Pasquotank 73-6 W9 108 47
4 Randleman (11-0) 6 Def. Orange 21-0 W11 44 24
5 Shelby (8-3) 13 Def. #4 South Point 41-25 W7 20 7
6 South Point (8-3) 4 Lost to #13 Shelby 41-25 L1 37 37
7 Mountain Heritage (9-1) 10 Def. Avery 64-7 W8 91 51
8 South Columbus (10-0) 16 Def. Whiteville 38-32 W10 10 10
9 East Duplin (7-2) 11 Def. Clinton 19-6 W1 50 25
10 Southwest Onslow (8-2) 9 Def. Trask 49-0 W6 24 10
11 South Granville (11-0) 14 Def. J.F. Webb 49-0 W11 37 24
12 Clinton (6-2) 8 Lost to #11 East Duplin 19-6 L1 7 0
13 Wallace-Rose Hill (6-3) 12 Def. #18 James Kenan 44-11 W1 146 61
14 Pisgah (10-1) 17 Def. Brevard 21-7 W6 24 6
15 Ledford (10-1) 23 Def. #7 North Davidson 9-7 W9 36 0
16 North Davidson (9-2) 7 Lost to Ledford 9-7 L1 121 0
17 Bandys (10-1) 15 Def. North Lincoln 30-29 W7 33 11
18 Kinston (9-0) 5 Def. North Lenoir 20-19 W9 23 9
19 SouthWest Edgecombe (9-1) 24 Def. #20 Beddingfield 38-14 W7 19 12
20 Smoky Mountain (8-3) 28 Def. Franklin 28-21 W3 26 4
21 East Rutherford (9-2) 19 Def. East Gaston 48-7 W1 36 11
22 Wheatmore (9-1) 22 Def. T.W. Andrews 24-6 W4 10 10
23 West Stokes (10-1) 21 Def. Forbush 38-8 W9 24 14
24 East Bladen (9-1) 25 Def. West Bladen 48-12 W9 9 9
25 Whiteville (8-2) 26 Lost to #16 South Columbus 38-32 L1 79 20
26 Ashe County (9-2) 27 Def. Starmount 37-13 W8 11 9
27 Mount Pleasant (6-5) 35 Def. West Stanly 46-6 W4 8 8
28 Brevard (8-3) 29 Lost to #17 Pisgah 21-7 L1 11 0
29 James Kenan (5-3) 18 Lost to #12 Wallace-Rose Hill 44-11 L1 18 10
30 North Lincoln (8-3) 30 Lost to Bandys 30-29 L1 30 6
31 West Lincoln (9-2) 31 Def. LN Charter 65-7 L2 11 6
32 Eastern Randolph (9-2) 32 Def. Trinity 61-0 W1 2 2
33 Thomasville (8-3) 42 Def. Lexington 31-0 W4 4 4
34 Beddingfield (8-2) 20 Lost to SW Edgedombe 38-14 L1 10 10
35 Hendersonville (6-5) 33 Def. East Henderson 55-12 W1 106 72
36 Franklin (6-5) 34 Lost to Smoky Mountain 28-21 L2 25 3
37 West Craven (5-4) 36 Def. Washington 22-7 W2 17 2
38 North Surry (7-4) 39 OPEN L1 100 23
39 Ayden-Grifton (6-4) 41 Def. Greene Central 25-6 W1 12 3
40 Maiden (7-3) 45 vs. Lincolnton (Wednesday) W2 10 10
41 Greene Central (6-4) 37 Lost to Ayden-Grifton 25-6 L1 81 0
42 Salisbury (6-4) 48 Def. South Rowan 40-15 W1 12 8
43 Hertford County (5-4) 56 Def. Bertie 30-8 W4 7 7
44 Currituck (7-3) 57 Def. First Flight 28-6 W2 14 5
45 Goldsboro (5-5) 38 Def. Midway 41-0 W2 33 10
46 St. Pauls (6-3) 40 vs. Red Springs (TBD) L1 92 32
47 Fred T. Foard (6-5) 55 Def. West Iredell 41-14 W3 30 8
48 Croatan (5-4) 52 Def. Pender 48-18 W5 7 6
49 East Lincoln (5-6) 53 Def. Newton Cnover 38-16 W1 1 1
50 West Stanly (6-4) 43 Lost to Mt. Pleasant 46-6 L1 7 0
51 Fairmont (4-6) 46 Def. South Robeson 55-14 W2 73 6
52 Forest Hills (3-8) 80 Def. Anson 47-22 W1 5 5
53 Red Springs (4-4) 47 vs. St. Pauls (TBD) W1 59 17
54 Washington (3-6) 49 Lost to West Bladen 22-7 L2 4 0
55 Bunn (5-4) 50 OPEN W1 62 18
56 East Henderson (5-6) 51 Lost to Hendersonville 55-12 L5 4 4
57 Newton-Conover (4-7) 54 Lost to East Lincoln 38-16 L3 37 5
58 Patton (6-5) 58 Lost to #1 Hibriten 44-0 L1 0 0
59 Anson County (4-6) 44 Lost to Forest Hill 47-22 L3 54 14
60 Providence Grove (6-4) 65 Def. Jordan-Matthews 42-0 W4 4 4
61 Bertie (4-5) 59 Lost to Hertford County 30-8 L3 9 0
62 Roanoke Rapids (6-4) 60 OPEN W2 22 2
63 Richlands (6-4) 61 Def. Dixon 34-8 W2 2 2
64 T.W. Andrews (3-8) 62 Lost to Wheatmore 24-6 L1 5 0
65 First Flight (4-6) 63 Lost to Currituck 28-6 L2 1 0
66 Nash Central (4-6) 76 Def. North Johnston 28-7 W2 34 2
67 Vance County (4-7) 64 Def. Warren County 22-20 W2 11 5
68 Lincolnton (2-8) 66 vs. Maiden (Wednesday) L1 79 3
69 Owen (4-6) 67 Lost to Mitchell 55-14 L1 5 5
70 Lexington (5-6) 68 Lost to Thomasville 31-0 L2 0 0
71 Oak Grove (5-5) 78 Def. East Davidson 17-10 W1 1 1
72 Farmville Central (3-8) 72 Def. North Pitt 49-28 W1 7 7
73 Cummings (4-6) 87 Def. Carrboro 26-20 W3 5 5
74 Wilkes Central (4-7) 69 Def. East Wilkes 55-26 W1 67 9
75 Chase (4-7) 77 Def. R-S Central 43-28 W1 1 1
76 Trinity (5-6) 70 Lost to Eastern Randolph 61-0 L3 0 0
77 North Johnston (3-7) 71 Lost to Nash Central 28-7 L3 26 0
78 West Iredell (5-6) 73 Lost to Fred T. Foard 41-14 L2 7 3
79 Carrboro (5-4) 74 Lost to Cummings 26-20 L2 4 1
80 Trask (4-6) 75 Lost to #9 SW Onslow 49-0 L2 0 0
81 Forbush (5-6) 79 Lost to West Stokes 38-8 L1 2 0
82 Walkertown (4-7) 81 Def. Surry Central 41-34 W1 6 5
83 North Wilkes (5-5) 82 Def. West Wilkes 41-7 W1 22 3
84 Midway (2-7) 83 Lost to Goldsboro 41-0 L6 0 0
85 R-S Central (2-9) 84 Lost to Chase 43-28 L1 4 2
86 East Montgomery (3-7) 85 Season Complete L4 3 1
87 South Rowan (3-8) 86 Lost to Salisbury 40-15 L1 7 3
88 Warren County (2-8) 93 Lost to Vance County 22-20 L6 30 3
89 East Davidson (2-9) 90 Lost to Oak Grove 17-10 L3 1 1
90 South Lenoir (3-6) 96 Def. Spring Creek 52-0 W2 4 3
91 West Davidson (3-8) 92 Def. Central Davidson 17-8 W2 5 2
92 Central Davidson (1-10) 91 Lost to West Davidson 17-8 L10 2 0
93 Surry Central (2-9) 89 Lost to Walkertown 41-34 L5 3 2
94 Pasquotank (3-7) 94 Lost to #3 Northeastern 73-6 L4 1 0
95 West Wilkes (3-8) 95 Lost to North Wilkes 41-7 L7 6 0
96 Bunker Hill (2-9) 97 Season Complete L2 0 0
97 East Gaston (0-11) 98 Lost to #19 East Rutherford 48-7 L14 2 0
98 Bartlett Yancey (3-8) 99 Season Complete L3 0 0
99 Draughn (1-10) 109 Def. East Burke 28-17 W1 2 1
100 Madison (1-10) 100 Lost to Polk County 48-23 L9 2 2
101 East Burke (1-10) 101 Lost to Draughn 28-17 L10 5 2
102 Atkins (1-10) 111 Def. Carver 28-12 W1 2 2
103 North Pitt (1-10) 102 Lost to Farmville Central 49-28 L2 6 5
104 North Lenoir (0-8) 108 Lost to #5 Kinston 20-19 L9 45 7
105 West Bladen (1-9) 103 Lost to East Bladen 48-12 L5 4 4
106 Dixon (2-8) 110 Lost to Richlands 34-8 L1 3 0
107 Carver (1-10) 88 Lost to Atkins 28-12 L1 4 2
108 Jordan-Matthews (1-9) 105 Lost to Providence Grove 42-0 L6 0 0
109 Lake Norman Charter (2-9) 106 Lost to West Lincoln 65-7 L8 1 0
110 J.F. Webb (0-9) 104 Lost to South Granville 49-0 L11 0 0
111 Graham (0-11) 107 Lost to #2 Reidsville 64-0 L13 0 0
112 Spring Creek (1-9) 112 Lost to South Lenoir 52-0 L8 0 0

1A Classification

No. School Record Previous Result Streak Scoring Streak Double Figures
1 Tarboro (10-0) 1 Def. Jones 66-6 W25 165 66
2 Mount Airy (11-0) 2 Def. #14 East Surry 31-28 W11 48 11
3 Edenton Holmes (9-1) 3 Def. Perquimans 48-0 W5 47 10
4 North Stanly (9-2) 4 Def. #19 South Stanly 42-0 W7 63 27
5 Murphy (9-1) 5 Def. Cherokee 49-28 W9 106 9
6 Mitchell County (8-2) 6 Def. Owen 55-14 W4 56 31
7 Thomas Jefferson (11-0) 7 Def. Union Academy 42-14 W11 110 41
8 East Surry (8-3) 14 Lost to #2 Mt. Airy 31-28 L1 77 25
9 Northampton Co. (9-1) 8 Def. Weldon 42-0 W8 26 10
10 Robbinsville (9-2) 9 Def. Andrews 55-28 W6 26 16
11 Princeton (9-0) 11 Def. #16 Rosewood 52-28 W9 11 11
12 North Rowan (8-2) 10 Def. South Davidson 49-0 W2 90 2
13 Granville Central (8-1) 12 Def. Louisburg 42-8 W1 9 9
14 Pamlico County (9-1) 15 Def. #13 Riverside 36-19 W3 3 3
15 Rosewood (7-2) 16 Lost to #11 Princeton 52-28 L1 8 8
16 Riverside Martin (8-3) 13 Lost to #15 Pamlico 36-19 L2 15 1
17 Mountain Island Charter (8-3) 17 Def. Highland Tech 50-0 W1 35 6
18 Gates County (8-2) 18 Def. Camden Co. 58-0 W2 22 2
19 South Stanly (7-4) 19 Lost to #4 North Stanly 42-0 L1 0 0
20 Lakewood (7-2) 22 Def. Union 35-0 W1 23 9
21 Swain County (6-5) 21 Def. Gladiators 60-8 W1 48 1
22 Cherryville (6-4) 23 Def. Bessemer City 20-8 W4 32 4
23 Alleghany (6-5) 31 Def. Elkin 40-0 W2 5 2
24 East Wilkes (7-4) 20 Lost to Wilkes Central 55-26 L1 10 10
25 Bessemer City (6-5) 24 Lost to Cherryville 20-8 L1 34 0
26 Cherokee (6-5) 25 Lost to #5 Murphy 49-28 L1 38 33
27 Manteo (6-5) 30 Def. Washington 34-0 W1 10 10
28 Starmount (5-7) 26 Lost to Ashe County 37-13 L1 26 16
29 Hobbton (5-5) 45 Def. North Duplin 48-41 W2 4 4
30 Community School of Davidson (6-5) 27 Def. Pine Lake Prep 24-20 W1 24 20
31 North Duplin (4-5) 28 Lost to Hobbton 48-41 L3 7 4
32 Bishop McGuinness (6-4) 29 OPEN L1 14 0
33 East Carteret (6-4) 33 Def. Lejune 60-0 W1 58 4
34 North Edgecombe (5-4) 34 OPEN W4 6 6
35 South Creek (5-4) 36 Def. Southside 7-0 W1 1 0
36 Elkin (5-5) 32 Lost to Alleghany 40-0 L2 0 0
37 Albemarle (3-6) 37 OPEN L1 2 0
38 West Montgomery (4-6) 38 OPEN L1 2 0
39 Pine Lake Prep (4-7) 39 Lost to Comm. School of Davidson 24-20 L4 2 1
40 Polk County (3-8) 42 Def. Madison 48-23 W1 51 6
41 Northside (4-7) 43 Def. Jones 22-20 W1 2 2
42 Southside Beaufort (4-6) 44 Lost to South Creek 7-0 L1 0 0
43 Andrews (3-8) 48 Lost to #9 Robbinsville 55-38 L1 2 2
44 Highland Tech (4-6) 35 Lost to Mountain Island 50-0 L1 0 0
45 Louisburg (4-7) 40 Lost to Granville Central 42-8 L2 3 0
46 Union Academy (3-8) 41 Lost to #7 Thomas Jefferson 42-14 L6 9 5
47 Rosman (3-8) 50 Def. Hayesville 35-15 W1 9 2
48 Weldon (6-4) 46 Lost to Northampton 42-0 L1 0 0
49 Washington Co. (3-6) 47 Lost to Manteo 34-0 L2 0 0
50 East Columbus (4-6) 53 Def. West Columbus 19-8 W1 2 2
51 Hayesville (1-9) 49 Lost to Rosman 35-15 L8 15 3
52 Winston-Salem Prep (4-6) 51 OPEN W1 1 1
53 SE Halifax (4-6) 57 Def. RM Prep 50-6 W2 5 5
54 Union (2-7) 52 Lost to Lakewood 35-0 L6 0 0
55 South Stokes (2-9) 54 Def. North Stokes 46-30 W1 2 1
56 Bear Grass (4-5) 61 OPEN W2 15 6
57 Chatham Central (2-9) 67 Def. North Moore 31-30 W2 3 2
58 North Moore (2-8) 55 Lost to Chatham Central 31-30 L3 1 1
59 Avery County (2-9) 56 Lost to Mountain Heritage 64-7 L4 2 0
60 Jones County (0-8) 62 Lost to Northside 22-20 L20 7 1
61 West Columbus (2-8) 58 Lost to East Columbus 19-8 L4 2 0
62 KIPP Pride (2-9) 66 Def. NW Halifax 42-16 W1 8 8
63 Northwest Halifax (3-7) 59 Lost to KIPP Pride 42-16 L4 2 2
64 Pender (1-9) 60 Lost to Croatan 48-18 L3 1 1
65 South Robeson (1-9) 63 Lost to Fairmont 55-14 L7 3 2
66 Rocky Mount Prep (2-9) 64 Lost to SE Halifax 50-6 L9 4 0
67 Perquimans (1-10) 65 Lost to #3 Holmes 48-0 L1 0 0
68 South Davidson (1-10) 68 Lost to #10 North Rowan 49-0 L7 0 0
69 North Stokes (1-10) 69 Lost to South Stokes 46-30 L5 2 2
70 Camden County (0-11) 70 Lost to #18 Gates County 58-0 L21 0 0
71 Columbia (0-7) 71 OPEN L8 0 0
72 Lejeune (0-10) 72 Lost to East Carteret 60-0 L32 0 0

 

About Chris Hughes

Chris Hughes is the editor and founder of CarolinaPreps.com. A life-long student of the game, he brings a unique perspective of the game from multiple angles, including that of a former coach. His work has been featured both locally and nationally, including FNF Magazine, Scout.com, and ESPN U, and SiriusXM.