2017 NCHSAA Conference Realignment

Here is the final 2017-21 NCHSAA Realignment. 
 
4A:
 

Conference A
Corinth Holders
Heritage (Wake Forest)
Knightdale
Rolesville
Wake Forest
Wakefield (Raleigh)
 
Conference B
Broughton (Raleigh)
Cardinal Gibbons (Raleigh)
Enloe (Raleigh)
Leesville Road (Raleigh)
Millbrook (Raleigh)
Sanderson (Raleigh)
Southeast Raleigh
 
Conference C
Apex
Apex Friendship
Fuquay-Varina
Garner
Holly Springs
Middle Creek (Apex)
 
Conference D
Athens Drive (Raleigh)
Cary
Green Hope (Morrisville)
Jordan (Durham)
Panther Creek (Cary)
Riverside (Durham)

Conference E
New Bern 
South Central Pitt 
C.B. Aycock (Pikeville) (3A)
D.H. Conley (Greenville) (3A)
Eastern Wayne (3A)
J.H. Rose (Greenville) (3A)
Southern Wayne (3A)
 
Conference F
Ashley (Wilmington)
Hoggard (Wilmington)
Laney (Wilmington)
New Hanover (Wilmington) (3A)
North Brunswick (3A)
South Brunswick (3A)
Topsail (3A)
West Brunswick (3A)
 
Conference G
Hoke County
Jack Britt (Fayetteville)
Lumberton
Pinecrest (Southern Pines)
Purnell Swett (Pembroke)
Richmond County
Scotland County
Seventy-First (Fayetteville)
 
Conference H
Overhills 
Pine Forest (Fayetteville)
South View (Hope Mills)
Cape Fear (Fayetteville) (3A)
Douglas Byrd (Fayetteville) (3A)
E.E. Smith (Fayetteville) (3A)
Gray's Creek (Fayetteville) (3A)
Terry Sanford (Fayetteville) (3A)
Westover (Fayetteville) (3A)
 
Conference I
Grimsley (Greensboro)
High Point Central
Northwest Guilford
Page (Greensboro)
Ragsdale (Jamestown)
 
Conference J
Davie County
East Forsyth
Glenn (Kernersville)
R.J. Reynolds (Winston-Salem)
Reagan (Pfafftown)
West Forsyth
 
Conference K
Ardrey Kell (Charlotte)
Berry (Charlotte)
Harding (Charlotte)
Olympic (Charlotte)
Providence (Charlotte)
South Mecklenburg
West Mecklenburg
 
Conference L
Hopewell (Huntersville)
Hough (Cornelius)
Lake Norman 
Mallard Creek (Charlotte)
Mooresville 
North Mecklenburg
Vance (Charlotte)
West Charlotte
 
Conference M
Butler (Matthews)
East Mecklenburg
Garinger (Charlotte)
Hickory Ridge (Harrisburg)
Independence (Charlotte)
Myers Park (Charlotte)
Porter Ridge (Indian Trail)
Rocky River (Mint Hill)
 
Conference N
McDowell 
South Caldwell 
Alexander Central (3A)
Freedom (Morganton) (3A)
Hickory (3A)
St. Stephens (3A)
Watauga (3A)
West Caldwell (3A)
 

3A:
 
Conference A:
A.C. Reynolds (Asheville)
Asheville
Enka 
Erwin (Asheville)
North Buncombe
North Henderson
T.C. Roberson (Asheville)
Tuscola (Waynesville)
West Henderson
 
Conference B: 
Alexander Central
Freedom (Morganton)
Hickory
St. Stephens
Watauga
West Caldwell
McDowell (4A)
South Caldwell (4A)
 
Conference C:
East Rowan
Carson (China Grove)
North Iredell
South Iredell
Statesville
West Rowan
 
Conference D:
A.L. Brown (Kannapolis)
Central Cabarrus
Concord
Cox Mill (Concord)
J.M. Robinson (Concord)
Northwest Cabarrus
 
Conference E: 
Ashbrook (Gastonia)
Burns (Lawndale)
Crest (Boiling Springs)
Forestview (Gastonia)
Hunter Huss (Gastonia)
Kings Mountain
North Gaston
Stuart Cramer (Cramerton)
 
Conference F: 
Charlotte Catholic
Cuthbertson (Waxhaw)
Marvin Ridge (Waxhaw)
Monroe
Parkwood (Monroe)
Piedmont (Monroe)
Sun Valley (Monroe)
Weddington 

Conference G: 
Ben L. Smith (Greensboro)
Dudley (Greensboro)
Mount Tabor (Winston-Salem)
North Forsyth
Parkland (Winston-Salem)
Southwest Guilford 
Western Guilford
 
Conference H:
Asheboro
Eastern Guilford
Southeast Guilford
Southern Alamance
Southern Guilford
Southwestern Randolph
Williams (Burlington)
 
Conference I:
Eastern Alamance
McMichael (Mayodan)
Morehead (Eden)
Northeast Guilford
Northern Guilford
Person County
Rockingham County
Western Alamance
 
Conference J:
Cedar Ridge (Hillsborough)
Chapel Hill
East Chapel Hill
Hillside (Durham)
Northern Durham
Northwood (Pittsboro)
Orange (Hillsborough)
Southern Durham
 
Conference K:
Harnett Central
Lee County
Southern Lee
Triton (Erwin)
Union Pines (Cameron)
Western Harnett
 
Conference L:
Cape Fear (Fayetteville) 
Douglas Byrd (Fayetteville)
E.E. Smith (Fayetteville)
Gray's Creek (Fayetteville)
Terry Sanford (Fayetteville)
Westover (Fayetteville)
Overhills (4A)
Pine Forest (Fayetteville) (4A)
South View (Hope Mills) (4A)
 
Conference M:
New Hanover (Wilmington)
North Brunswick
South Brunswick
Topsail
West Brunswick
Ashley (Wilmington) (4A)
Hoggard (Wilmington) (4A)
Laney (Wilmington) (4A)
 
Conference N:
C.B. Aycock (Pikeville)
D.H. Conley (Greenville)
Eastern Wayne 
J.H. Rose (Greenville)
Southern Wayne
New Bern (4A)
South Central Pitt (4A)
 
Conference O:
Havelock
Jacksonville
Northside (Jacksonville)
Swansboro
West Carteret
White Oak
 
Conference P:
Fike (Wilson)
Franklinton
Hunt (Wilson)
Northern Nash
Rocky  Mount
Southern Nash
 
Conference Q:
Clayton
Cleveland
East Wake
Smithfield-Selma
South Johnston
West Johnston
 

2A:
 
Conference A:
Madison
Mountain Heritage (Burnsville)
Owen (Black Mountain)
Avery County (1A)
Mitchell County (1A)
Polk County (1A)
 
Conference B:
Brevard
East Henderson
Franklin
Hendersonville
Pisgah (Canton)
Smoky Mountain (Sylva)
 
Conference C:
Ashe County
North Wilkes
West Wilkes
Wilkes Central
Alleghany (1A)
East Wilkes (1A)
Elkin (1A)
Starmount (Boonville) (1A)
 
Conference D:
Atkins (Winston-Salem)
Carver (Winston-Salem)
Forbush (East Bend)
North Surry
Surry Central
Walkertown
West Stokes
 
Conference E:
Chase (Forest City)
East Gaston
East Rutherford
R-S Central
Shelby
South Point (Belmont)
 
Conference F:
Bunker Hill (Claremont)
Draughn (Valdese)
East Burke
Fred T. Foard (Newton)
Hibriten (Lenoir)
Patton (Morganton)
West Iredell
 
Conference G:
Bandys (Catawba)
East Lincoln
Lake Norman Charter
Lincolnton
Maiden
Newton-Conover
North Lincoln
West Lincoln
 
Conference H:
East Bladen
Fairmont
Red Springs
South Columbus
St. Pauls
West Bladen
Whiteville
East Columbus (1A)
South Robeson (1A)
West Columbus (1A)

Conference I:
Bertie 
Currituck County
First Flight (Kill Devil Hills)
Hertford County
Northeastern (Elizabeth City)
Pasquotank County
 
Conference J:
Beddingfield (Wilson)
Farmville Central
Nash Central
North Johnston
North Pitt
SouthWest Edgecombe
 
Conference K:
Ayden-Grifton
Greene Central
Kinston
North Lenoir
South Lenoir
Washington
West Craven
 
Conference L:
Croatan (Newport)
Dixon (Holly Ridge)
Trask (Rocky Point)
Richlands
Southwest Onslow
East Carteret (1A)
Lejeune (1A)
Pender (1A)
 
Conference M:
Clinton
East Duplin
Goldsboro
James Kenan (Warsaw)
Midway 
Spring Creek 
Wallace-Rose Hill
 
Conference N:
Anson County
Central Academy (Monroe)
East Montgomery
Forest Hills
Mount Pleasant
West Stanly
 
Conference O:
Central Davidson
East Davidson
Ledford (Wallburg)
North Davidson
Oak Grove (Midway)
Salisbury
South Rowan
Thomasville
West Davidson

Conference P:
Eastern Randolph
Jordan-Matthews (Siler City)
Providence Grove 
Randleman
T.W. Andrews (High Point)
Trinity
Wheatmore (Trinity)
 
Conference Q:
Bartlett Yancey (Yanceyville)
Carrboro
Cummings (Burlington)
Graham
Reidsville
 
Conference R:
Bunn 
J.F. Webb (Oxford)
Northern Vance
Roanoke Rapids
South Granville
Southern Vance
Warren County
Granville Central (1A)
Louisburg (1A)

 
1A:
 
Conference A:
Andrews
Cherokee
Hayesville
Murphy
Robbinsville
Rosman
Swain County

Conference B:
Avery County
Mitchell County
Polk County
Madison (2A)
Mountain Heritage (Burnsville) (2A)
Owen (Black Mountain) (2A)
 
Conference C:
Bishop McGuinness (Kernersville)
East Surry
Mount Airy
North Stokes
South Stokes
Winston-Salem Prep
 
Conference E/D:
Bessemer City
Cherryville
Highland Tech (Gastonia)
Thomas Jefferson (Mooresboro)
Community School of Davidson
Mountain Island Charter 
Pine Lake Prep (Mooresville)
Union Academy (Monroe)
 
Conference F:
East Columbus
South Robeson
West Columbus
East Bladen (2A)
Fairmont (2A)
Red Springs (2A)
South Columbus (2A)
St. Pauls (2A)
West Bladen (2A)
Whiteville (2A)
 
Conference G:
Cape Hatteras
Columbia
Creswell
Mattamuskeet (Swan Quarter)
 
Conference H:
Camden County
Gates County
Holmes (Edenton)
Manteo
Perquimans 
Plymouth
 
Conference I:
Jones County
Northside (Pinetown)
Pamlico County
Riverside Martin (Williamston)
South Creek (Robersonville)
Southside (Chocowinity)
Tarboro
 
Conference J:
KIPP Pride (Gaston)
North Edgecombe
Northampton County
Northwest Halifax
Rocky Mount Prep
Southeast Halifax
Weldon
 
Conference K:
East Carteret
Lejeune 
Pender
Croatan (Newport) (2A)
Dixon (Holly Ridge) (2A)
Trask (Rocky Point) (2A)
Richlands (2A)
Southwest Onslow (2A)
 
Conference L:
Hobbton (Newton Grove)
Lakewood (Salemburg)
North Duplin
Princeton
Rosewood (Goldsboro)
Union (Rose Hill)
 
Conference M/N:
Albemarle
Chatham Central 
North Moore
North Rowan
North Stanly
South Davidson
South Stanly
West Montgomery
 
Conference P:
Granville Central 
Louisburg
Bunn (2A)
J.F. Webb (Oxford) (2A)
Northern Vance (2A)
Roanoke Rapids (2A)
South Granville (2A)
Southern Vance (2A)
Warren County (2A)
 
Conference Q:
Alleghany 
East Wilkes
Elkin
Starmount (Boonville)
Ashe County (2A)
North Wilkes (2A)
West Wilkes (2A)
Wilkes Central (2A)